• História školy

V roku 1945 bola v obci založená slovenská ľudová škola v kaštieli Szombathovcov. V roku 1948 bola vytvorená okrem národnej školy aj stredná, do ktorej dochádzali aj žiaci zo susednej obce Jasová. Vyučovací jazyk na obidvoch školách bol slovenský. Stredná škola bola zriadená v budove bývalého veľkostatkára Weisa.

V roku 1951 na žiadosť občanov maďarskej národnosti bola zriadená národná škola s vyučovacím jazykom maďarským, ktorá sa v nasledujúcich rokoch rozšírila o ročníky 6. – 8. Nakoľko však počet žiakov  nestačil na vytvorenie úplných tried, táto škola ostala organizačne neúplná. Po rozšírení národnej školy maďarskej a po splynutí národnej a strednej školy v OSŠ bola maďarská škola premiestnená do budovy strednej školy slovenskej a OSŠ bola zriadená v budove národnej školy. Riaditeľom OSŠ bol Michal Konopa, riaditeľom národnej školy maďarskej bol Ondrej Szabó.

Rok 1960 bol významným medzníkom v dejinách školstva. Bola zahájená výstavba 13-triednej novej dvojposchodovej školskej budovy. Vo februári 1961 bola odovzdaná do užívania. O urýchlenie odovzdania novostavby do užívania sa zaslúžili aj rodičia žiakov a občania, ktorí pomáhali pri dokončovacích prácach a čistení areálu školy a okolia.

Do novej budovy sa nasťahovali obidve školy. Slovenská škola bola umiestnená na prízemí a na 1. poschodí a maďarská škola na 2. poschodí. Zborovňa pre učiteľov obidvoch škôl bola spoločná, čo pomáhalo k prehlbovaniu vzájomných vzťahov a vytváraniu spolupráce medzi obidvomi učiteľskými kolektívmi.

Odovzdaním budovy do užívania sa zmenil celkový život školy i po stránke výchovnej. V školskom roku 1961- 62 bolo na škole 15 tried, z toho 10 tried slovenských a 5 tried maďarských. Počet žiakov bol 406. Riaditeľom školy sa stal Beňačka Ján a zástupcom riaditeľa Gallová Margita. Žiaci dochádzali z okolitých dedín a majerov: Strekov, Rúbaň, Jasová, Dubník-Kolónia, Dubník-Dvor Mikuláš. Bola odstránená dvojzmennosť vo vyučovaní, čo umožnilo vytvárať lepšie podmienky pre mimotriednu prácu. Boli založené záujmové krúžky: technický, tanečný, recitačný, výtvarný, spevácky a telovýchovný. Škola však nemala vybudovanú telocvičňu. Škola začala fungovať ako úplná.

V roku 1976 sa začala realizácia prestavby školstva. Na prvom stupni sa začína vyučovať podľa nových učebných osnov a podľa nových učebníc. Pre žiakov 1. ročníka bola vytvorená školská družina. Škola prešla na výuku iba v jazyku slovenskom, boli zrušené triedy s vyučovacím jazykom maďarským.

V roku 1987 bola pristavaná nová budova, v nej sa zriadila školská družina pre ročníky 1. – 4. a školská jedáleň. V roku 1988 sa plánovalo so začatím budovania novej telocvične. Žiaľ nikdy k uskutočneniu plánov nedošlo. V školskom roku 1991-92 sa  znížil počet žiakov tunajšej školy, nakoľko sa otvorila novopostavená ZŠ v obci Jasová. Tým sa zredukoval počet tried v ročníkoch 5. – 8. z dvoch na jednu triedu.

Riaditelia školy:

1961-1963 Ján Beňačka